káva emoční závislost na kávě okouzlena detox ledviny čakry
Praktické tipy,  Ze života

Emoční závislost na kávě

Kávu jsem začala pít na vysoké škole. Vlastně za to může Kofi kofi 🙂 Kamarádka a tenkrát také spolubydlící u nich začala po jejich vzniku pracovat brigádně jako baristka, my ji přišli s ostatními spolubydlícími podpořit. Koupily si kafe a takhle to čas od času zopakovaly. Naše životy šly dál, různě jsme se stěhovaly, dokončovaly školu, přecházely do pracovního procesu, ale káva u Kofi kofi už nám zůstala.

CITOVÁ VAZBA

Právě tady začala moje citová (já občas používám i výraz „emoční“) vazba na kávě. Vytvořila jsem si k ní vztah založený na dobrém pocitu ze společného setkávání s přáteli a rodinou. Později, když jsme tuto tradici už nemohli spolu dodržovat, jsem si zvykla ji pít pro dobrý pocit během dne. Když přišlo náročné období a spousta stresu v práci, kolem financí, stěhování, apod. , pití kávy ve mně automaticky vyvolalo dopaminovou vlnu, která mi v životě v důsledku náročného životního stylu chyběla.

PODNĚT -> PRODUKCE DOPAMINU NEURONY -> ŠÍŘENÍ DOPAMINU TĚLEM -> VAZBA NA DOPAMINOVÉ RECEPTORY (ledviny, plíce, slezina) -> POCIT ŠTĚSTÍ

dopamin závislost káva okouzlena

Jak to tak bývá, kolébala jsem samu sebe tvrzením, že jedna káva denně není závislost. Průběžně jsem si to dokazovala tím, že jsem čas od času kávu na pár dní vynechala. Nikdy jsem to nevydržela déle než týden. Opětovné sklouznutí do každodenního kávového zvyku/závislosti byl velmi snadný. Jednoduše proto, že týdenní přestávka ovlivnila množství kofeinu v mém těle, ale nenarušila citovou vazbu, kterou jsem měla s kávou spojenou.

DEFINITIVNÍ KONEC

Teprve letos jsem dospěla do momentu, kdy jsem byla ochotná opustit kofein až navěky. Mohl za to zhoršující se psychický i fyzický stav. Dlouhodobě mě pobolívala oblast ledvin, spojená s emocemi a zejména se smutkem, kterého jsem rok a půl prožívala každý den víc než zdrávo. O zdroji tohoto smutku se třeba rozhodnu jednou napsat samostatný článek. Byl branou do intenzivního procesu očišťování a růstu na všech možných i nemožných rovinách. Jelikož je ale tento proces stále ještě živý a zbytkový smutek mě někdy provází, nemohu se k tomu podrobněji zatím vyjádřit.

Pro příběh o kávě je důležité vědět, že mi tento proces dlouhodobě narušil schopnost cítit štěstí běžnou formou. Velkou úlevu mi přinášela moje práce. Každý kurz, konzultace, workshop a seminář, v němž jsem ženy provázela do jejich nitra, mi pomáhal být silnější a ustát si proces čištění. Díky němu byly moje schopnosti vést a učit intenzivnější, a zároveň jsem díky učení měla víc síly ho zvládnout.

Typický zraněný léčitel, jádro mé i tohoto projektu na Okouzlena…

Prostě tady a se mnou je vždycky všechno propojené. Dnes to překvapuje a dojímá i mě, zatímco píši tyto řádky. 

emoce srdce love heart emotion kidney ledviny okouzlena
POCHVÁLENY BUDIŽ LEDVINY

Zejména to pak byly moje ledviny, které mě „dokopaly“ k sebeláskovému řešení. Tedy začít je vůbec nějak řešit, opečovávat, dávat jim pozornost a lépe se o ně starat. Zjišťovala jsem si velké množství informací z oblastí psychosomatiky a dozvěděla se, že:

  • ledviny jsou centrem emocí. Filtrují vodu v našem těle, a voda, jak známo je transmiterem (přenašečem) informací. Tedy toho, jak se cítíme, co prožíváme a v jakém prostředí se nacházíme.
  • ledviny jsou svým filtrováním vody (chlad) neustále ochlazovány. Proto potřebují velké množství tepla, aby v nich byla zachována rovnováha. (masáže a zahřívání oblasti beder. Přiznejte se ženy a muži, komu to taky dělá náramně dobře?)
  • doba vrcholného fungování ledvin spadá na desátou hodinu večerní. V té době bychom neměli přijímat žádnou tekutinu ani být aktivní. (Voda spadá do oblasti nevědomí a nejlépe její očišťování v našem těle funguje právě v tomto stavu, tedy ve spánku.)
  • kofein zatěžuje především ledviny, protože je cizorodou látkou, která nemá v naší tělesné vodě co dělat. Ve chvíli, kdy jej přijmeme, jej ledviny musí vyčistit. Pokud tedy přijímám kofein každý den, neexistuje chvíle, kdy by si ledviny mohly odpočinout a vyčerpávají se nadměrnou činností.
  • ledviny jsou nejvíce ohroženy citovými výkyvy způsobenými stresem a životními „tragédiemi“. (V uvozovkách, protože pro každého to je něco jiného. Smrt příbuzných, ztráta dítěte (včetně potratu v prvních týdnech těhotenství), nehody a vážná zranění s trvalými následky, velké životní změny spojené se ztrátou jistoty a bezpečí)…)
BOLEST

Bolest beder a oblasti ledvin dosáhla začátkem tohoto roku (2024) takové úrovně, že jsem ji nemohla dále ignorovat. S vděčností tělu, že mi dává problém okatě najevo a nerozvíjí se nemoc tiše a neviděně, jsem přikročila k rozhodnutí skoncovat s kávou. Permanentně. V té době jsem ještě neměla onu informaci o zátěži ledvin kofeinem, a tak jsem tento konec řešila přechodem na kofeinový nápoj wayusa.

Byl to dobrý krok. Rostlina v sobě obsahovala láskyplnou informaci mým ledvinám a já ji záhy ve snu přijala v plném vědomí. potřebuješ si odpočinout.

Nápoj jsem pila pouhých 10 dní (a to nepravidělně obden), a přinesl mi sílu vynechat jakýkoliv zdroj kofeinu/teinu na další týdny.

ČISTOTA

Zcela čistá od jakéhokoliv zdroje kofeinu jsem byla dva a půl týdne, pak jsem si dopřála černý čaj s medem a citrónem. Nikdy nechutnal lépe…

Během těchto čistých dnů mě zcela přestala bolet oblast beder a začala jsem být během dne emočně stabilnější. Díky tomu jsem teprve byla schopná pochopit, co mi pití kávy dělalo v emocích za nepořádek…

čistota soda voda detox káva ledviny emoce okouzlena
EMOČNÍ VÝKYVY

Když jsem se napila kávy, kromě zvýšení energie a doplnění dopaminu se mi zvýšila také reaktivnost. Ztrácela jsem trpělivost, moje přirozená laskavost vůči dětem byla ta tam. Nebyla jsem sama sebou. Prchlivost, netrpělivost, a také frustrace, která doprovázela každé narušení mé komfortní zóny, což byla běžná součást času tráveného s batoletem.

Kdo ještě děti nemáte nebo vás období batolete teprve čeká, můžete se těšit na krásné dětské zkoumání světa – bez jakékoliv schopnosti sebeřízení. V překladu to znamená neustálý nepořádek, neúmyslné ničení věcí (zkoumá jejich křehkost a odolnost), teprve se rozvíjející motoriku (všechno padá z ruky), prozkoumávání světa ústy a prolézání každé škvíry doma. Toto je období, kdy každý rodič nejvíc ocení dům se zahradou nebo uzavřený dvorek/hřiště u domu. Tam je pořádek, věci doma, psychomotorický vývoj dítěte i psychika rodiče nejvíce ochráněna.

Metřství je období zvýšeného stresu, který je ale přirozený a organismus ženy by na něj byl dobře připravený nebýt stresu, který se na nás valí z okolí a organismus ženy přetěžuje za únosnou míru. Připočíst k tomu emoční nestabilitu, kterou pití kávy přineslo a suma sumárum BÁC.

OBDOBÍ EMOČNÍHO PROPADU A DEPRESE BYLO NA SVĚTĚ.

JASNOST

Zároveň s ním ale bez kávy a kofeinu přišla i jasnost. Najednou to nebyl tak hluboký propad. Vrátila se mi schopnost trpělivosti a s ní spojené laskavosti. Vrátila se mi síla se „rozhodnout“, jak se chci ten den cítit a podle toho se chovat a zařídit. 

Zároveň se mi začal ve velkém vyplavovat smutek, který jsem tak dlouho cítila, ale zbavovala se ho jen pomalu. Jako obrovská vlna vytekl ven a dovolil mi konečně naplno pustit tak potřebný očistný proces.

KRÁDEŽ ENERGIE

Říká se, že káva krade energii vašeho zítřka a zkracuje vám tak čas vašeho života. Jinými slovy, když se napiji kávy a mám víc energie, je to proto, že si ji káva půjčila z mé budoucnosti. Pokud se jí znovu nenapiju další den, zjistím, že mi chybí energie a ten jeden den ztratím – např. spánkem či neschopností žít z únavy.

Přesně takto probíhaly mé detoxikační první dny.

Jeden den jsem si dala kávu, druhý den ne a táhla jsem se jak sopel i přes normální dávku spánku a klidovější režim.

Teprve další den bez napití kávy jsem se cítila jakžtakž fyzicky čilá a vlastně byla schopná zvládnout více práce během dne, a další den opět více práce. Bez kávy.

Pokud jsem kávu pila, vnímala jsem, že existuje určitý limit toho, co jsem daný den schopna zvládnout. Bez kávy to tak nebylo. Měla jsem přístup nejen ke svým rezervám, ale byla jsem schopná je také rozšiřovat a tím i svoji výdrž, schopnost koncentrace…na to vše mělo pití kávy u mě vliv.

ZÁVĚR

Jestliže na člověka, který byl vždy spíš sangvinik/melancholik, působil kofein v kávě (a vlastně i tein v čaji, který mi nedovolil večer dobře spát, i když jsem si ho dala ráno, a přispíval k mému vyčerpání a únavě) jako čertík z krabičky, raději nechci vidět, co to dělá s rozenými choleriky.

Obávám se, že s rostoucí kávovou kulturou jsme se dostali do vlastní pasti, z níž nejsme ochotni vystoupit. A to v tom nemusí být ani citová vazba, jen prostá snaha mít dost energie vydržet celodenní martirium.

Co kdybyste ale zjistili, že ho zvládnete lépe a ve větší pohodě BEZ KÁVY?

Dnes si občas dopřeju kávu, když na ni mám chuť. Obvykle to ale směřuju do dnů, kdy vím, že mě nečeká něco náročného. Třeba celý den s dětmi, při cestování či když mám pečovat o druhé lidi a učit.

Zejména tedy o víkendech a dovolených.

Když už mám navíc na něco chuť, je to kvalitní čaj. Ten si ráda v čajovně vychutnám i v průběhu týdne.

Smyslem mého detoxu bylo zdraví. Nezávislost. Přijetí a odpuštění mého smutku. Návrat sama k sobě. Ten je potřeba někdy dělat vědomě, nestává se jen tak mimochodem, když jsme od sebe odchýleni. V tomto jsem tedy dosáhla svého cíle. Jak se mi podaří ho udržet, to je teď otázka nadcházejících měsíců a let.

PODPORA ENERGIE

Velmi důležitou součástí mého čistícího procesu byla podpora ledvin na energetické úrovni skrze meditaci na 2. čakru. Její stav jsem si průběžně monitorovala pomocí osho zen tarotu, a podle jejich diagnostiky dále vyhledávala vhodné symboly a prováděla meditace.

Meditaci/konstelaci na podporu správného fungování 2. čakry je součástí samostudijního prožitkového programu Odpočinek s čakrami, v němž procházíte, čistíte a aktivujete všech 7 čaker (dle jógového systému).

Jsem zrozena k napojení na ty nejhlubší části lidského Já. Napojení na Jednotu, napojení na Matku Zemi, napojení na svůj Posvátný sen, napojení na tělo a posvátné ženství.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..